UMĚNÍ A LITERATURA

Sylva Pauli a Franz Kafka

Výtvarnice Sylva Pauli se již několik let věnuje textům spisovatele Franze Kafky, jehož aforismy ji inspirovaly k sochařským a grafickým exponátům. Několik z nich nyní zdobí interiéry našeho hotelu.

Navíc jsme připravili malou knihovnu, kde si můžete půjčit nebo zakoupit knihu související s Prahou, pražskými umělci, českou kuchyní, uměním a udržitelností.

PRAHA - MATKA MĚST A MUZEÍ

Prý se říká, že Praha je matkou měst. Současně bychom ji však mohli nazvat i matkou muzeí a galerií, z nichž v Praze v posledních dvou staletích vzniklo nespočet. Stojí za to navštívit některá z nich - a to nejen při špatném počasí.

Na recepci hotelu si můžete pohodlně a v klidu předem zakoupit vstupenky nebo se poradit, získat aktuální informace a tipy na to, kde právě probíhají zajímavé výstavy, představení, festivaly a další události.

Začít nemůžeme nikde jinde než v Národním muzeu, které se nachází v impozantní neorenesanční budově na horní části Václavského náměstí. Jeho sbírky obsahují 20 milionů exponátů. Malí i velcí návštěvníci, Pražané i turisté přicházejí obdivovat jedinečnou sbírku minerálů, drahokamů, meteoritů a živé přírody, vývoj člověka nebo historické tisky a mince. Symbolem muzea je obrovská kostra myší velryby, která visí v jednom ze sálů ze stropu. Myší velryba, celé muzeum a jeho sbírky právě prošly komplexní rekonstrukcí. Zvláštností je nedávné propojení s nedalekou modernistickou (a kontroverzní) budovou, kde byl dříve umístěn československý parlament - a to doslova pomocí podzemní chodby.

Národní technické muzeum je zvláštní atrakcí nejen pro malé a velké kluky. Muzeum se nachází na Letné, zeleném pahorku, uprostřed rozlehlého parku s nádherným výhledem na Prahu. Hlavní budova Technického muzea skrývá impozantní vícepatrový prostor, kde jsou k vidění mimo jiné parní lokomotivy, salonní vůz císaře Františka Josefa I., první české auto „Prezident“, auto prvního skutečného prezidenta. Také jsou zde k vidění legendární Tatra 87 slavných cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kteří s ním objeli celý svět, nebo letadlo průkopníka českého letectví Jana Kašpara.

Národní galerie je tak rozsáhlá instituce, že sídlí hned v několik významných pražských budov. Sbírky nejstaršího umění můžete obdivovat v nádherném gotickém areálu Anežského kláštera, pojmenovaného podle jeho zakladatelky - české princezny a patronky sv. Anežky. Milovníci renesance a baroka se pak vydávají na Pražský hrad, kde se nachází hned tři výstavní paláce - Šternberký, Schwarzenberký a Salmovský - plné pokladů, včetně děl Cranacha, Dürera, Goyi, El Greca nebo Rubense. Pokud dáváte přednost spíše modernímu umění, nenechte si ujít monumentální Veletržní palác ve stylu čistého funkcionalismu v Praze-Holešovicích. Zde najdete skutečný skvost - jednu z největších sbírek francouzského umění mimo Francii, včetně ikonických autoportrétů Gauguina, Picassa nebo Rousseaua, dále díla Moneta, Renoira, van Gogha, Cézanna nebo Rodina, které tak nenajdete nejen v Paříži. Tři patra paláce potom hostí epickou procházku českým uměním posledních dvou století s expozicemi také mezinárodně uznávaných umělců jako Alfons Mucha, František Kupka nebo Toyen.

Naše hotel je hrdým partnerem Národní galerie a je mimo jiné sponzorem výstavy "Akvarel mezi Prahou a Vídní”.

Jedním z nejnovějších přírůstků a vzestupujících hvězd pražské galerijní scény je Kunsthalle Praha. Citlivě zrekonstruovaný prostor historické budovy v srdci města, pod samotným Pražským hradem a nedaleko stanice Malostranská, poskytuje zajímavý pohled do světa moderního a současného umění.

Galerie DOX v Holešovicích je špičkovou institucí pro současné české a zahraniční umění.

Na protějším břehu řeky (stačí přejít Mánesův most) dominuje neorenesanční Rudolfinum. Budova patří České filharmonii, a v jejím sále Dvořák s unikátní akustikou probíhají významné koncerty nebo festivaly klasické hudby, z nichž nejznámějším je "Pražské jaro". Poslouchejte skladby Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka v prostorách, kde některé z nich zde měly také premiéru. Část Rudolfina je také vyhrazena pro pravidelné výstavy současného umění.

Pokud upřednostňujete trochu intimnější atmosféru, Muzeum Kampa na stejnojmenném pražském ostrově je vynikající volbou. Rekonstruované Sovovy mlýny, v nichž sídlí, hostí stálé sbírky světově známého průkopníka abstrakce Františka Kupky. Výstavní program se zaměřuje na prezentaci poválečného umění v České republice.

Na Staroměstském náměstí si určitě nevšimnete gotického pokladu - dům "U Kamenného zvonu". Podívejte se, zda právě není hostitelem zajímavé aktuální výstavy. Interiéry s kamennými klenbami a oblouky vás přenesou o mnoho století zpět. Mimochodem, prý právě zde se měl narodit legendární český císař Karel IV. - otec vlasti, jehož portrét na vás shlíží z bankovky v hodnotě 100 Kč. V těchto stěnách tak můžete cítit puls a dech jednoho z nejvýznamnějšího období české historie.

Pokud hledáte jedinečný divadelní zážitek, můžete se těšit na legendární postavy „Spejbla a Hurvínka“ v Dejvicích. Loutky postav otce a syna, vyrobené ze smrkového dřeva - každá z nich zastupuje jednu generaci a pohled na svět - baví malé i velké diváky již sto let. Jsou hlavními postavami civilních i fantastických příběhů a revuí, které se skládají z krátkých vystoupení. S humorem nebo ironií diskutují o vážných i nevážných otázkách. Loutkové divadlo má v Česku dlouhou tradici a je významným českým kulturním a společenským fenoménem, zapsaným také do seznamu UNESCO kulturního dědictví. Pro Hotel Moran je ctí být partnerem této světoznámé originální divadelní scény.

Černé divadlo Black Light Theatre Srnec, které se nachází poblíž Národního divadla na Národní třídě, je prvním černo - světelným divadlem na světě, jehož představení již vidělo více než 5 milionů diváků. Od svého založení v roce 1961 vystupoval soubor opakovaně v téměř 70 zemích a získal mezinárodní uznání. Princip, který zavedl zakladatel souboru Jiří Srnec, spočívá ve kreativním využití jednoduchého triku, při němž jsou herci oblečeni v černém, před černým pozadím neviditelní a diváci se tak mohou soustředit pouze na jejich rekvizity a objekty, které hrají a vypráví svůj vlastní úžasný příběh. Od přístaviště na "Rašínově nábřeží", jen pár kroků od našeho hotelu, se můžete vydat na vodní objevnou cestu lodí do čtvrti zvané Trója. Sedmdesáti - pětiminutová plavba po Vltavě vás provede celým městem. V cíli vás čeká nádherný barokní zámek Trója ze 17. století, Botanická zahrada a pražská ZOO.

Barokní zámek Trója je obklopen nádhernou francouzskou zahradou a uvnitř naleznete dojímavé stropní a nástěnné fresky. Tyto prostory slouží dnes jako galerie, ale pravidelně se zde také konají koncerty.

Přímo vedle zámecké zahrady se rozkládá rozsáhlý areál pražské zoologické zahrady, která pravidelně patří mezi pět nejlepších zoo na světě. V tomto prostorném areálu můžete vidět více než pět tisíc zvířat téměř ze 700 druhů, některé výběhy jsou unikátní celosvětově. Zde byste mohli strávit celý den aniž byste se nudili. Nebo ještě můžete navštívit Botanickou zahradu, která se nachází hned v sousedství, a zahrnuje i vinici Svaté Kláry, japonskou zahradu nebo moderní skleník Fata Morgana.

Do hotelu se můžete vrátit buď opět lodí nebo vzít autobus, který vás dovede k nejbližší stanici metra. Pokud vás nohy příliš nebolí, nabízí se krásná procházka z Troje zpět do města přes zelený klenot Prahy - park Stromovka.

Offers & Packages
Contact

Hotel Moráň

Na Moráni 15 · CZ-120 00 Praha 2
Phone +420 225 991 411 · Fax +420 225 991 498
reservation@hotelmoran.cz

Rezervujte zde